Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Faust - treść lektury - strona 8

w głębi wzburzonego, Dal ani bliskość żadna nie ukoi.
Pan
Choć teraz służy mi tylko opacznie, Ja niezadługo w jasność go wywiodę. Ogrodnik wszak, gdy szczep zielenieć zacznie, Już wróży kwiatów, owoców urodę.
Mef istof eles
J Idę o zakład, że -go utracicie, Jeśli za Waszą zgodą drogi swymi Powiodę go oględnie poprzez życie.
Pan
'Zanim nie zamknie swoich powiek, Nie bronię tego Ci na ziemi! Dopóki dąży, błądzi człowiek.
Mef istof ele s
Dzięki Warn za to, bowiem z umarłymi, Jak dotąd, chętnie się nie zadawałem, Lubię się bawić czerstwym, młodym ciałem, A na umrzyków wcale się nie piszę; Jestem jak kot, gdy tępi plemię mysze,
Pan
Dobrze więc, władzę ci nad nim oddaję! Od swoich źródeł odwiedź tego ducha I prowadź go, jeżeli cię usłucha, Na swych przepastnych dróg rozstaje, Aż przyznasz wreszcie, chociaż wstyd ci będzie: Człek sprawiedliwy w swym ciemnym popędzie Dobrze rozeznać umie prawą drogę.
Mefisto l ele s Być może, ale niebawem z niej skręci.
W wynik zakładu wątpić więc nie mogę.
Kiedy się spełnią moje chęci,
Wszak pozwolicie, że zatryumfuję.
Niechaj z rozkoszą ziemię żuje*,
Jak kum wąż, w ludzkiej wyryty pamięci!
Pan
Możesz się zjawić znów pod moją pieczą; Ja podobnymi tobie się nie brzydzę. Śród wszystkich duchów, które przeczą, Najchętniej jeszcze kpiarza widzę. Czynność człowieka *, zbyt często ospała, Łacno w spoczynku miłym się ucisza; Więc mu przydawać lubię towarzysza, [Co go podnieca i diabelsko działa. * Lecz wy, synowie prawowici boży, * Cieszcie się z bujnej, żywotnej piękności! Wieczna rodzajność, co żyje i tworzy, Niech was ogarnia więzami miłości! I co zjawiskiem chwiejnym tylko mami, Mocno utwierdźcie stałymi myślami!
Niebo   się   zamyka.   Archaniołowie   rozpraszają   się.
...ziemię żuje — obraz ten zaczerpnięty jest z Ksiąg Mojżeszowych 3, 14.
Czynność człowieka...