Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Faust - treść lektury - strona 5

zwycięzcom.
W ludzkiego życia pełnię sięgnij śmiało! Każdy nim żyje, mało kto rozumie, Lecz gdy je chwycisz, wszędzie zająć umie. W barwnych obrazach brak jasności zawdy, Wiele uŁudy i iskierka prawdy: W ten sposób trunek najlepszy się warzy, Co świat orzeźwia i rozkoszą darzy. Wtedy młodości kwiat zewsząd przybywa, Za objawienie bierze słowa twoje; Z twego utworu każda dusza tkliwa Melancholijne pije zdroje. Wtedy w nich to lub owo się poruszy; Każdy widzi, co sam nosi w duszy. Do łez i śmiechu równie skorzy młodzi, Cieszy ich rozmach, złudę mają w względzie; Nikt dojrzałemu niczym nie dogodzi — ,Kto się rozwija, zawsze wdzięczny będzie.
Poeta
Więc wróć i mnie te lata młode, Gdym jeszcze sam w rozkwicie trwał, Gdy się z mej piersi na .swobodę Zdrój pieśni bezustannie rwał, Gdy mgły mi światy przesłaniały, Gdy cuda jeszcze wróżył pąk, A ręce tysiąc kwiatów rwały W pełnych kwietnikach dolin, łąk! Nie miałem nic — a jednak w bród! Popęd do prawdy, chęć rozkoszną złud. Wróć mi pragnienia te w pełności, Głębię bolesną szczęścia dni, Moc nienawiści i miłości, O, młodość moją powróć mi!
W e ś o J e k
Młodości, przyjacielu, trzeba ci w istocie, Gdy w walce wróg naciera z bliska, Gdy cię w ramionach swych w pieszczocie Niejr Ino cudne dziewczę ściska, Kiedy w gonitwie, patrząc w dale, Wieniec u mety zamigoce, Gdy po wirowych tanów szale Przy szklance szumne spędzasz noce. Ale uderzać wdzięcznie lutnię, Jak to czyniło zawsze wielu, I przez rozdroża bałamutnie Do obranego dążyć celu — To obowiązek wasz, starsi panowie, I wszak się wam niemniejszą za to cześć oddaje. Starość nie zmienia w dzieci, jak głosi przysłowie, ona jeszcze dziećmi nas zastaje.
Dyrektor
Jużeście dosyć czczych słów zamienili; 'Czynów potrzeba mi w tej chwili!
Miast komplementy prawić grzecznie
Można czas zająć