Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Faust - treść lektury - strona 2

zdaje.
Już wszyscy siedzą w krąg z brwią podniesioną, (Czekają tylko, by ich zadziwiono.
Znam sposób, by duch ludu był łaskawy,
Lecz dziś sam nie wiem, co mam czynić dalej; •    Choć nie przywykli do najlepszej strawy,
Ale się strasznie wiele naczytali, f Co robić, aby wszystko nowym było, .A przy powabie cośkolwiek znaczyło?
Co prawda lubię widok onej rzeszy,
Gdy tłumnie wali się do naszej budy,
Gdy wielką falą, nie bacząc na trudy,
Ku ciasnym wrotom ciśnie się i śpieszy.
...w niemieckim kraju — należy przez to rozumieć panujące wówczas w Niemczech poglądy na temat istoty i zadań dramatu.

Za dnia, przed czwartą już do kas się garnie, Walczy o miejsca szturchańcami w bramie; Jak w czasie głodu zdobywa piekarnie, Tak o bilety karki sobie łamie. Cud taki zdziała wzglądem sprzecznych ludzi wielu i Tylko poeta. Uczyń to dziś, przyjacielu!
Poeta
O, błagam ciebie, zmilcz o zgrai onej, Na której widok duch od nas ucieka! Skryj mi tę tłuszczę gęstymi zasłony! Ona bezwiednie w wiry nas zawleka. W ciche, niebiańskie prowadź mnie regiony, Kędy poetów czysta radość czeka, Gdzie miłość, przyjaźń, niby dłonią bożą, Błogosławieństwo dla serc naszych tworzą.
Ach, co w głębinach naszych serc powstało, Co nieśmiałymi wargi się nuciło, A co przepadło lub poklask zyskało, Jeśli się w nurty chwili je rzuciło, Często, gdy lat już minęło niemało, Dopiero w pełnej  postaci odżyło. Co tylko błyszczy, dla chwili się rodzi, Prawdziwa wartość w potomność przechodzi.
Wes ołek
O potomności raczże mi nie prawić! Gdybym ja o niej się rozwodził szerzej, Któż by współczesnych miał zabawić? Zabawy pragną, co im się należy. Obecność takich poczciwców na świecie Także coś niecoś warta przecie. Kto posiadł sztukę wesołej gawędy, Ten niech się ludu niełaski nie boi; Najliczniejszego grona pragnie wszędy,
Wtedy słuchaczów