Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Faust - treść lektury - strona 11

osobiście. Według Swedenborga całe niebo składa się z duchów, z których każdy ma swój zasiąg działania. Zstępują one i ukazują się tylko tym, którzy im sprzyjają i są im pokrewni.
...ś w i ę t y c h    znakach   —   magiczne   znaki,   hieroglify,
...m akrokosmos (makros — duży, kosmos — świat, gr.) — wszechświat w porówna,niu do człowieka (mikrokos-
Ha, jaka rozkosz z tego znaku spływa, Jak się me zmysły nagle rozświetliły! Czuję, jak święta życia radość żywa Nowymi żary płynie przez me żyły! Bóg-że to jakiś wypisał te znaki, Które mi wnętrzne szały koją, Radością biedne serce poją I pragnień tajemnymi szlaki Natury wokół odsłaniają siły? Czyż jestem Bogiem? Duch w jasność się wznosi! Przed duszą, w rysach przeczystych tej karty Twórczej natury rdzeń lśni rozpostarty. Teraz rozumiem już, co mędrzec * głosi: „Świat duchów nie jest naim zamknięty; Twe serce zmarło, umysł zziąbł! Wstań, uczniu mój, i bez zniechęty Piersi w porannej zorzy kąp!" ogląda znak
Jak się tu wszystko w całość wije, Jak jedno w drugim działa, żyje! Jak niebios siły wznoszą się, spływają I złote sobie naczynia podają! *
mosu). Według filozofii pansofistycznej człowiek jest jakby cząstką wszechświata (makrokosmosu). Między obu tymi światami istnieją powiązania magiczne, np.: słońce — złoto — serce; księżyc — srebro — mózg itd. Powiązania te między przyrodą a właściwościami człowieka dadzą się przedstawić schematycznie w formie koła lub kwadratu, połączonych kreskami. Tak powstaje znak harmonii świata. Tan znak dostrzega Faust, ale rezygnuje z niego, szukając rzeczywistości w przyrodzie, u ducha ziemi.
...mędrzec — prawdopodobnie myśli tu Goethe o Nostra-damie.
I złote sobie naczynia podają — obraz wzięty z życia, kiedy to często w czasie pożaru ludzie podają sobie z rąk do rąk wiadra z wodą do gaszenia.