Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Faust - treść lektury - strona 10

ostatni raz na mą niedolę! Jak często nad tych książek zwałem, Czekając na cię, w noc czuwałem: Aż nad stos z ksiąg, papierów wielu Wschodziłeś, smętny przyjacielu! Ach, gdybym tak przez górskie szczyty Mógł kroczyć w światło twe spowity, Z duchami snuć się przez oddalę, W tym blasku płynąć ponad hale, Zmyć z siebie wiedzy śniedź jałową I odżyć w rosie twej na nowo!
Biada! Toć przecie wciąż ta sama Przeklęta, ciemna, duszna jama, Gdzie nawet słońca promień miły Barwione szyby te zamgliły! Ksiąg mię naokół Więżą zwały, Które czerw toczy, pył zacienia; W krąg wznoszą się po łuk sklepienia Te zakopcone skroś szpargały. Ówdzie dziwaczne znów narzędzie I pradziadowski stary grat, Puszki i szklanki tylko wszędzie — To świat twój! To się zowie świat!
I pytasz jeszcze, czemu serce Z zalękiem w piersi twej się kurczy? Czemu w nieznanej ci rozterce Ból ścina wszelki odruch twórczy? Bo zamiast żywej wciąż natury, Którą Bóg ludziom dał w udzielę, Pył cię otacza, stęchłe mury I trupie głowy, i piszczele!
Hej! W świat uciekaj z tej udręki!
A owa księga tajemnicza,
Spod Nostradama * własnej ręki
Czyż dość wskazówek nie użycza?
Kiedy rozpoznasz gwiazd koleje
I gdy naturze dasz posłuchy,
To siłą ducha ci rozdnieje,
Jak rozmawiają z duchem duchy.*
Zmysł trzeźwy darmo dociec usiłuje,
Co w świętych znakach * zachowane skrycie.
Jesteście, duchy, bliskość waszą czuję,
Odpowiadajcie, jeśli mnie słyszycie!
otwiera  księgę i spostrzega  znak makrokosmu *
Nostradam, właśc. Nostradamus, Michel Notredame, (1503—1566) — francuski lekarz, astrolog, meteorolog, wróżbita. Znane jego przepowiednie (Les vrayes centuries et propheties) wydane zostały w 1555 r.
...I gdy naturze... z duchem duchy — obraz ten zdradza wpływy szwedzkiego spirytysty, teozofa l matematyka Emanuela Swedenborga (1688—1772), którego Goethe poznał