Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Faust - streszczenie

traci zmysły. Mówiła, ze utopiła dziecko swoje i Fausta. Pomimo nalegań, nie chciała opuścić wiezienia. Kiedy zjawił się Mefistofeles zaczęła wzywać wszystkich świętych. Diabeł poganiał Fausta. Próbował go przekonać, że muszą uciekać, a Małgorzata jest już i tak potępiona. Głos z góry odpowiedział: „zbawiona”. W końcu Faust uciekł z Mefistofelesem.


CZĘŚĆ DRUGA. AKT I

Wdzięczna okolica

Faust śpi na łące pełnej kwiatów. Małe duchy śpiewają, że wraz z nowym dniem wszystkie troski znikną. Faust budzi się i cieszy pięknem przyrody.

Palatynat cesarski

Cesarz wybrał Mefistofelesa na nowego błazna. Kiedy doradcy cesarscy opowiadali o tym, że źle dzieje się w kraju i skarb jest pusty, diabeł poradził, że złota należy szukać w ziemi i w górach. Dworzanie uznali to za pomysł niegodny, jednak cesarz pozwolił na zrealizowanie planu Mefistofelesa. Potem zorganizowano bal maskowy. Zabawa skończyły się pożarem, który jednak udało się ugasić.

Ogród zamkowy

Faust z Mefistofelesem przepraszają cesarza za czary z ogniem i pożar. Cesarz nie gniewa się i jest zadowolony z zabaw, które zorganizował Mefistofeles. Na dwór przychodzą urzędnicy i powiadamiają cesarza, że cudownym sposobem wszystkie problemy w państwie się skończyły, a skarb jest znowu pełny. Wszystko to dzięki Faustowi i Mefistofelesowi.

Ciemny krużganek

Faust każe Mefistofelesowi wywołać Helenę i Parysa, ponieważ zażądał tego cesarz, wierząc w nieograniczoną moc czarnoksięską Fausta. Diabeł mówi, ze Faust musi udać się do dziwnej krainy Matek, gdzie jest tylko próżnia. Tylko takim sposobem uda mu się wypełnić życzenie cesarskie. Na drogę daje mu klucz. Faust, gdy dotrze na miejsce, musi nim dotknąć trójnoga, który tam znajdzie. Po wysłuchaniu tych wskazówek, Faust tupie nogą i zapada się.

Rzęsiście oświetlone komnaty

Dworzanie domagają się


Komentarze

    9 + 5 =